Baza wiedzy

Często zadawane pytania

+Co to jest pianka poliuretanowa
Wielu inwestorów szukając nowoczesnych i skutecznych materiałów izolacyjnych trafia na produkt nazywany potocznie pianą poliuretanową. Chcąc jasno odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest ten produkt należy rozłożyć go na czynniki, ponieważ to dwuskładnikowa ciecz podawana pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze za pomocą specjalistycznego agregatu nazywanego również reaktorem.

Ogólnie dzieli się na dwie odmiany otwarto i zamknięto komórkową, gdzie jedna pełni role termo i fono izolacji a druga termo i hydro izolacji. Piany zamknięto komórkowe ze względu na swoje różne gęstości wynoszące od 33kg/m3 do 200kg/m3 znajdują zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki i powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

+Ocieplanie pianką poliuretanową czy wełną?
To pytanie które nurtuje wielu inwestorów. Odwieczna walka jaka trwała pomiędzy materiałami izolacyjnymi w tym przypadku dotknęła również pian poliuretanowych.

Podstawową zaleta pianek poliuretanowych jest brak utraty swoich parametrów przez wiele lat. To produkty odporne na tzw zbijanie, zsuwanie się, i pylenie.

Dzięki zapewnieniu dotarcia do najbardziej skomplikowanych konstrukcji piany poliuretanowe całkowicie eliminują powstawanie mostków termicznych co mam miejsce w przypadku wykorzystania materiałów włóknistych. Dzięki tworzeniu bez spoinowej powierzchni tworzy szczelną barierę termiczną nie osiągalną w praktyce dla wełny czy styropianu.

+Ocieplanie pianką poliuretanową czy styropianem?
Chcąc obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie musimy wskazać miejsce zastosowania materiału izolacyjnego. Jeśli mówimy tutaj o izolacji poddasza to istotną zaletą piany w porównaniu do styropianu jest idealny wypełnienie powierzchni między krokwiowych bez powstania szczelin. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku dachów o konstrukcji kopertowej, gdzie dopasowanie styropianu jest praktycznie niemożliwe.

W przypadku wykorzystania izolacji na elewację piana poliuretanowa tworzy bezszwową powierzchnię zapewniając termo, hydro i wiatro izolację. Kolejną ważną kwestią przy natryskiwaniu izolacji na elewację jest brak szczelin powietrznych pomiędzy warstwą izolacyjną a przegrodą w porównaniu z izolacją styropianową.

Jedynym problemem tego typu izolacji jest wykorzystanie systemu elewacyjnego, który zapewni poprawne wykończenie takiego rozwiązania.

+Pianka otwarto komórkowa czy zamknięto komórkowa?
To dylemat przed, którym stają inwestorzy chcąc zaizolować nie tylko swoje poddasze ale inne elementy swoich inwestycji. Dokonując wyboru należy nie tylko skonsultować swoje wątpliwości z wykonawcą ale również z producentami pian poliuretanowych. O ile piana otwarto komórkowa trafia przeważnie na nasze poddasza, ściany od wewnątrz ( konstrukcje szkieletowe ) to z pewnością nie powinna być wykorzystana w środowiskach, w których występuje nadmierna ilość wilgoci. Produktem dedykowanym do zabezpieczeń przeciw wilgotnościowych jest zdecydowanie piana zamknięto komórkowa, której absorpcja wody to około  1%. Stosowanie piany zamknięto komórkowej również wymaga konsultacji z wykonawcą lub producentem ponieważ w przypadku tego produktu oprócz wymagań termoizolacyjnych należy zwrócić uwagę na wytrzymałość mechaniczną dobierając odpowiednią gęstość produktu.
+Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa?
Po procesie produkcyjnym zarówno piany otwarto komórkowe jak i zamknięto komórkowe nie są produktami szkodliwymi o czym świadczą certyfikaty i aprobaty PZH, które wykorzystywane przez nas produkty posiadają i zostały dopuszczone do wykorzystania w budynkach użyteczności prywatnej i publicznej. W czasie natrysku gdy dochodzi do reakcji dwóch składników, nie wskazane jest bowiem przebywanie osób trzecich ponieważ może dojść do podrażnienia dróg oddechowych lub oczu w chwili przechodzenia samej reakcji. Pomieszczenia po natrysku należy przewietrzyć.
+IIe kosztuje ocieplanie pianką pur?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena  ocieplenia pianką pur są bowiem uzależnione od wielu składników. Między innym od zastosowanego produktu, powierzchni aplikacji jak również elementów przygotowawczych. Zapraszamy do wykonanie niezobowiązujących pomiarów w celu wyceny państwa inwestycji i zaproponowania dedykowanych produktów.
+Ile czasu trwa natrysk pianki pur?
Natrysk małego poddasza to na ogół kilka godzin. Nasza ekipa w zależności od konstrukcji dachu może wykonać około 250 do 400m2 dziennie. W przypadku izolacji pianą zamknięto komórkową czas natrysku uzależniony jest od  rodzaju powierzchni, warunków atmosferycznych w przypadku wykonywania izolacji zewnętrznych i musi zostać oszacowany bezpośrednio na inwestycji.
+Jak należy przygotować powierzchnię przed natryskiwaniem pianki poliuretanowej?
W przypadku natrysku piany otwarto komórkowej na poddasze powierzchnia natryskiwana powinna być czysta i wolna od tłuszczu i innych zabrudzeń, które mogły by zakłócić adhezję piany do podłoża. W przypadku natrysku na membranę należy upewnić się że jest ona należycie naciągnięta i wolna od uszkodzeń mechanicznych.

W przypadku natrysku na deskowanie należy zwrócić uwagę aby wilgotność więźby jak również deskowania była mniejsza od 19%.  Przed wykonaniem natrysku na poddaszu użytkowym  konieczne jest wcześniejsze zamontowanie uchwytów pod konstrukcję zabudowy GK.