Baza wiedzy

Często zadawane pytania

+Co to jest pianka poliuretanowa
Wielu inwestorów szukając nowoczesnych i skutecznych materiałów izolacyjnych trafia na produkt nazywany potocznie pianą poliuretanową. Chcąc jasno odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest ten produkt, należy rozłożyć go na czynniki, ponieważ to dwuskładnikowa ciecz podawana pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze za pomocą specjalistycznego agregatu nazywanego również reaktorem.

Ogólnie dzieli się na dwie odmiany: otwarto- i zamkniętokomórkową, z których jedna pełni rolę termo- i fonoizolacji, a druga termo- i hydroizolacji. Piany zamkniętokomórkowe ze względu na swoje różne gęstości wynoszące od 33kg/m3 do 200kg/m3 znajdują zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki i powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

+Ocieplanie pianką poliuretanową czy wełną?
Podstawową zaletą pianek poliuretanowych jest utrzymywanie stałych parametrów przez wiele lat. To produkty odporne na tzw. zbijanie, zsuwanie się, i pylenie.

Dzięki zapewnieniu dotarcia do najbardziej skomplikowanych konstrukcji piany poliuretanowe całkowicie eliminują powstawanie mostków termicznych, co ma miejsce w przypadku wykorzystania materiałów włóknistych. Utworzona bezspoinowa powierzchnia stanowi szczelną barierę termiczną, co w praktyce jest nieosiągalne przy użyciu wełny, czy styropianu.

+Ocieplanie pianką poliuretanową czy styropianem?
Piana poliuretanowa wykazuje wiele zalet w każdym miejscu, gdzie zostanie zastosowana. Jeśli mówimy tutaj o izolacji poddasza, istotną zaletą piany w porównaniu do styropianu jest idealne wypełnienie powierzchni międzykrokwiowych, bez powstania szczelin. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku dachów o konstrukcji kopertowej, gdzie idealne dopasowanie styropianu jest praktycznie niemożliwe. Stosowana na elewację budynku piana poliuretanowa tworzy bezszwową powierzchnię zapewniając termo-, hydro- i wiatroizolację.

Ważną zaletą izolacji natryskiwanej na elewację, w porównaniu do izolacji styropianowej, jest brak szczelin powietrznych pomiędzy warstwą izolacyjną, a przegrodą. Jedynym problemem tego typu izolacji jest wykorzystanie systemu elewacyjnego, który zapewni poprawne wykończenie takiego rozwiązania.

+Pianka otwarto komórkowa czy zamknięto komórkowa?
To dylemat, przed którym stają inwestorzy chcący zaizolować nie tylko poddasze, ale również inne elementy swoich inwestycji.

O ile piana otwartokomórkowa trafia przeważnie na nasze poddasza oraz ściany od wewnątrz (konstrukcje szkieletowe), to z pewnością nie powinna być wykorzystana w środowiskach, w których występuje nadmierna ilość wilgoci. Produktem dedykowanym do zabezpieczeń przeciwwilgotnościowych jest zdecydowanie piana zamkniętokomórkowa, której absorpcja wody to około 1%. Stosowanie odpowiedniej piany zamkniętokomórkowej również wymaga konsultacji, ponieważ w przypadku tego produktu, oprócz wymagań termoizolacyjnych, istotnym parametrem jest wytrzymałość mechaniczna, zależna od właściwego doboru gęstości produktu.

+Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa?
Po zakończeniu procesu aplikacji zarówno piany otwartokomórkowe jak i zamkniętokomórkowe są całkowicie nieszkodliwe. Świadczą o tym certyfikaty i aprobaty PZH posiadane przez wykorzystywane przez nas produkty, z których wynika także dopuszczenie ich do stosowania w budynkach użyteczności prywatnej i publicznej.

Jednakże w czasie natrysku, gdy dochodzi do reakcji dwóch składników, niewskazane jest przebywanie osób trzecich w pobliżu, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia dróg
oddechowych lub oczu. Po natrysku pomieszczenia należy przewietrzyć.

+IIe kosztuje ocieplanie pianką pur?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ceny ocieplenia pianką pur są bowiem uzależnione od wielu składników, między innymi od zastosowanego produktu, powierzchni aplikacji, jak również elementów przygotowawczych. Zapraszamy do wykonania niezobowiązujących pomiarów w celu wyceny usługi i przedstawienia oferty dostosowanej
indywidualnie do Państwa potrzeb.
+Ile czasu trwa natrysk pianki pur?
Natrysk małego poddasza to na ogół kilka godzin. Nasza ekipa w zależności od konstrukcji dachu może wykonać około 250 do 400m2 dziennie. W przypadku izolacji pianą
zamkniętokomórkową czas natrysku uzależniony jest od rodzaju powierzchni, a także, w przypadku wykonywania izolacji zewnętrznych, od warunków atmosferycznych. Czas
potrzebny na wykonanie izolacji powinien zostać oszacowany bezpośrednio w obiekcie, który ma zostać zaizolowany.
+Jak należy przygotować powierzchnię przed natryskiwaniem pianki poliuretanowej?
W przypadku natrysku piany otwartokomórkowej na poddasze powierzchnia natryskiwana powinna być czysta i wolna od tłuszczu i innych zabrudzeń, które mogłyby zakłócić adhezję piany do podłoża. W przypadku natrysku na membranę należy upewnić się że jest ona należycie naciągnięta i wolna od uszkodzeń mechanicznych.

W przypadku natrysku na deskowanie należy zwrócić uwagę aby wilgotność więźby, jak również deskowania była mniejsza od 19%. Przed wykonaniem natrysku na poddaszu użytkowym konieczne jest wcześniejsze zamontowanie uchwytów pod konstrukcję zabudowy GK.